Artykuły

Skandal z „Beczką prochu”

Sala falowała ciszą, potem ktoś zachichotał. Pierwsze ostentacyjne wychodzenie z widowni Teatru „Wybrze­że” w czasie prapremiero­wego spektaklu Beczki prochu nastąpiło po kilku­dziesięciu minutach przed­stawienia. Proza Dejana Dukovskiego — współczesnego macedońskiego pisarza — poraziła.

Teatr „Wybrzeże” szuka no­wych sposobów nawiązywa­nia kontaktów z widownią. Tym razem sięgnął po sztukę brutalną, wulgarną w języku, o porażających treściach. Dukovski napisał tekst dla dorosłych i taki też spektakl zrobiła Grażyna Kania — reżyser, na stałe mieszkająca w Niemczech. To odważne i przerażające przedstawienie. Tyle w nim nienawiści, psy­chicznej degrengolady, gwał­tu. Ofiara staje się katem, by za chwilę znów przeistoczyć się w ofiarę. Mordy, ostre homoseksualne sceny więzien­ne, zniewolenie i upodlenie, dno den. Po nim stąpa człowiek — inny, obcy wśród po­zornie swoich. Ten ma rację, kto ma siłę, kto potrafi bez żadnych zahamowań niszczyć. I tylko gdzieś w głębi czai się ludzka tęsknota do…człowieczeństwa.

Beczka prochu to bar­dzo bałkańska, z konteksta­mi, opowieść. Dla tych ludzi historia nie miała litości. Bałkany to beczka prochu, Bałkany to „odbytnica z hemoroidami” — mówi autor. Grażyna Kania wydobyła z aktorów grających w tym spektaklu maksimum emo­cji: Mirosław Baka, Dariusz Szymaniak, Piotr Jankowski — porażają sugestywnością, Florian Staniewski i Grzegorz Gzyl dopełniają okrucieństwa podszytego strachem, Małgorzata Brajner i Małgorzata Oracz zamykają się w bólu. Aktorzy zatrzymali oddech widowni, ale też: odetchnęli z ulgą, gdy nasiliły się popremierowe brawa. Udało się nawet wywołać na scenę reżyser Grażynę Kanię i scenografa Vinzenza Gertlera z Berlina, który pomysłowo „odciął” widownię od sceny basena­mi z wodą. Nie udało się na­tomiast „dostarczyć” artystom kwiatów, na które za­służyli.

Napięcia i wulgaryzmu w tym przedstawieniu nie wy­trzymała część widowni. Po spektaklu doszło do ostrej wymiany zdań wśród zaan­gażowanej publiczności. To wróży wielkie emocje wśród przyszłych widzów Beczki prochu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji